Kornskolen

11.04.2018 (Oppdatert: 05.12.2019)

I vinter vil det igjen bli arrangert et grunnleggende kornskole for de som ønsker å lære om korndyrking på en økonomisk og miljøvennlig måte i Akershus og Østfold. Kurset passer for deg som er ny kornprodusent, eller deg som mener at du trenger litt faglig påfyll. 

Kurset er åpent for alle! Det blir fem kurskvelder med nytt tema hver kveld, samme program i Østfold og i Akershus. Du velger selv om du reiser til Hvam eller Øsaker. Begrenset antall plasser, de raskeste til å melde seg på får bli med! 

 

Kurssted Østfold: Øsaker, Sandtangen 200, 1712 Grålum
Kurssted Akershus: Grønt Fagsenter Hvam, Hvamsvegen 696, 2165 Hvam

Det blir matservering i en pause kl. 19.30 på begge kurssteder! 

Deltakeravgift: kr 1000,– for alle fem kveldene til sammen (Altså kun kr 200,– per kveld).

 

Kursmateriell:

Presentasjoner fra Kornskolen vil bli lagt ut på denne siden etter hver kurskveld.

Temaark korn fra NIBIO finner du på: https://kornforum.nlr.no.

 

Spørsmål:

Om kurset:
Anders Klaseie – anders.klaseie@bondelaget.no – tlf 415 00 030

Om fag:
Jan Stabbetorp – jan.stabbetorp@nlr.no
Inga Holt – inga.holt@nlr.no
Bjørn Inge Rostad – bjorn.inge.rostad@nlr.no
Anna Katarina Berg – anna.katarina.berg@nlr.no
Michael Aamold – michael.aamold@nlr.no 
Eller tlf 63 94 45 30

NB: Dette er et innføringskurs som ikke gir noen formell kompetanse.

 

Påmelding:

Påmelding innen 17/11: Gå inn på https://www.deltager.no/kornskolen2019 og fyll inn registreringsskjema.

 

Kursmateriell:

Plansjer i PDF-format

Kveld 1 –   JORD /  JORDSTRUKTUR / JORDARBEIDING TIL KORN (2019)

Kveld 2 –   GJØDSLING / KALKING (2019)

Kveld 3 –   PLANTEVERN: UGRAS / SKADEDYR / SJUKDOMMER I KORN (2019)

Kveld 4 –   SORTSVALG / VEKSTSKIFTE / HØSTKORNDYRKING

Kveld 5 –   HØSTING / TØRKING / LAGRING AV KORN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Info om kurset

Praktisk informasjon

 

Påmelding innen 17. november via https://www.deltager.no/kornskolen2019.

 

  • Kveld 1 – JORD / JORDSTRUKTUR / JORDARBEIDING TIL KORN
    Onsdag 20. november kl. 18.00–21.30.

    Ansv. Akershus: Jan Stabbetorp
    Ansv. Østfold: Hans Gaffke og Else Villadsen
     
  • Kveld 2 – GJØDSLING / KALKING
    Onsdag 27. november kl. 18.00–21.30.

    Ansv. Akershus: Anna K. Berg og Michael Aamold
    Ansv. Østfold: Inga Holt

  • Kveld 3 – PLANTEVERN: UGRAS / SKADEDYR / SJUKDOMMER I KORN 
    Onsdag 4. desember kl. 18.00–21.30.

    Ansv. Akershus: Anna K. Berg og Michael Aamold
    Ansv. Østfold: Trond Gunnarstorp
     
  • Kveld 4 – SORTSVALG / VEKSTSKIFTE / HØSTKORNDYRKING
    Onsdag 8. januar kl. 18.00–21.30.

    Ansv. Akershus: Jan Stabbetorp
    Ansv. Østfold: Bjørn Inge Rostad

  • Kveld 5 – HØSTING / TØRKING / LAGRING AV KORN
    Onsdag 15. januar kl. 18.00–21.30.

    Ansv. Akershus: Lars Kjuus
    Ansv. Østfold: Ole Henrik Lauritzen og Bjørn Inge Rostad

Kursmateriell

Presentasjoner fra Kornskolen finner til venstre, under påmeldingslenken.

 

Temaark korn fra NIBIO finner du på: kornforum/nlr.no

 

 



Fortell oss gjerne hva du gravde etter. Vi jobber med å gjøre sidene våre bedre.
Æsj, det var dumt. Hva lette du etter? Gi oss gjerne en tilbakemelding slik at vi kan gjøre det lettere for deg å finne fram på sidene våre.